3-Nitrobenzoic acid CAS#: 121-92-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 22615
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-Nitrobenzoic acid |
| 别名 | RARECHEM AL BO 0229;M-NITROBENZOIC ACID;NITROBENZOIC(3-) ACID;1-CARBOXY-3-NITROBENZENE;3-NITROPHENYL METHANOIC ACID;3-NITRODRACYLIC ACID;3-NITROBENZOIC ACID;LABOTEST-BB LT00795102 |
| CAS编号 | 121-92-6 |
| 分子式 | C7H5NO4 |
| 分子量 | 167.12 |
| EINECS | 204-508-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 139-141 °C(lit.) |
| Density | 1,494 g/cm3 |
| Flash Point | 190 °C |
| Storage | Storage temperature: no restrictions. |
| Solubulity | water: soluble3g/L at 25°C |
| form | Crystals or Powder |
| pka | 3.47(at 25℃) |
| Color | Slightly green to light yellow |
| PH | 3 (5g/l, H2O, 20℃)(aqueous suspension) |
| Water Solubility | <0.01 g/100 mL at 18 ºC |
| Merck | 14,6589 |
| BRN | 908644 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzoic acid, 3-nitro-(121-92-6) |
| EPA Substance Registry System | Benzoic acid, 3-nitro-(121-92-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36/37-33-36/37/38 |
| S Phrase | 26-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | DH5000000 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29163900 |
| Hazardous Substances Data | 121-92-6(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

