3-Nitrobenzonitrile CAS#: 619-24-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62765
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-Nitrobenzonitrile |
| 别名 | M-NITROBENZONITRILE;1-Cyano-3-nitrobenzene;3-Cyano-1-nitrobenzene;3-Nitrobenzoesαurenitril;3-nitro-benzonitril;Benzonitrile, m-nitro-;Benzonitrile,3-nitro-;Benzonitrile,m-nitro- |
| CAS编号 | 619-24-9 |
| 分子式 | C7H4N2O2 |
| 分子量 | 148.12 |
| EINECS | 210-587-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 114-117 °C(lit.) |
| Boiling Point | 165 °C (21 mmHg) |
| Density | 0.33 g/cm3 (20℃) |
| Flash Point | 165°C/21mm |
| Storage | Store below +30°C. |
| form | Crystalline Powder or Needles |
| Color | Yellow |
| BRN | 637674 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzonitrile, 3-nitro-(619-24-9) |
| EPA Substance Registry System | Benzonitrile, 3-nitro-(619-24-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T,Xi |
| R Phrase | 20/22-20/21/22-23/24/25 |
| S Phrase | 22-24/25-36/37-45-36/37/39-26 |
| RIDADR | UN 3439 6.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | DI4900000 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29269095 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

