3-Pyridyl bromide CAS#: 626-55-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 2204
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-Pyridyl bromide |
| 别名 | 5-BROMO PYRIDINE;3-BROMOPYRIDINE;3-pyridyl bromide;AURORA KA-875;TIMTEC-BB SBB003998;3-bromo-pyridin;3-Bromopyridine 5-Bromo Pyridine;3-Bromopyridine, 98+% |
| CAS编号 | 626-55-1 |
| 分子式 | C5H4BrN |
| 分子量 | 158 |
| EINECS | 210-952-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -27°C |
| Boiling Point | 173 °C(lit.) |
| Density | 1.64 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 125 °F |
| Storage | Flammables area |
| Solubulity | 31g/l |
| form | Liquid |
| pka | 2.84(at 25℃) |
| Color | Clear Colorless to yellow or slightly brown |
| Water Solubility | Soluble in water (31 g/L at 20°C). |
| BRN | 105880 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Pyridine, 3-bromo-(626-55-1) |
| EPA Substance Registry System | Pyridine, 3-bromo-(626-55-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T,F,Xi |
| R Phrase | 10-22-36/37/38-23/24/25-20/21/22 |
| S Phrase | 26-45-38-36/37/39-28A-16 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 8 |
| Hazard Note | Toxic/Flammable/Irritant |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29333999 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

