3-Quinuclidinone hydrochloride CAS#: 1193-65-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 118147
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-Quinuclidinone hydrochloride |
| 别名 | QUINUCLIDIN-3-ONE HYDROCHLORIDE;3-AMINOQUINUCLIDINONE HYDROCHLORIDE;3-QUINUCLIDINONE HCL;3-QUINUCLIDINONE HYDROCHLORIDE;3-QUINUCLIDONE HYDROCHLORIDE;1-AZA-3-OXOBICYCLO[2.2.2]OCTANE HYDROCHLORIDE;1-AZABICYCLO[2.2.2]OCTAN-3-ONE HYDROCHLORIDE;3-Quinuclidione HCl |
| CAS编号 | 1193-65-3 |
| 分子式 | C7H12ClNO |
| 分子量 | 161.63 |
| EINECS | 214-776-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | >300 °C (dec.)(lit.) |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: 0.1 g/mL, clear |
| form | Powder |
| Color | White to off-white |
| Sensitive | Hygroscopic |
| BRN | 3695039 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 1-Azabicyclo[2.2. 2]octan-3-one, hydrochloride(1193-65-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 22-24/25-37/39-26 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

