3-TERT-BUTOXYPROPIONIC ACID CAS#: 21150-73-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 226825
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-TERT-BUTOXYPROPIONIC ACID |
| 别名 | 3-TERT-BUTOXYPROPIONIC ACID;RARECHEM AL BO 2290;3-tert-Butoxypropanoic acid;3-(tert-Butoxy)propionic acid >=98.0% (T) |
| CAS编号 | 21150-73-2 |
| 分子式 | C7H14O3 |
| 分子量 | 146.18 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 214-216°C |
| Boiling Point | 70-72/0.22mm |
| Density | 0.989 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,C |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

