3-TETRADECANONE CAS#: 629-23-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 83082
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-TETRADECANONE |
| 别名 | ETHYL N-UNDECYL KETONE;ETHYL UNDECYL KETONE;3-TETRADECANONE;tetradecanone;tetradecan-3-one;3-TETRADECANONE 95+%;3-TETRADECANONE 97% |
| CAS编号 | 629-23-2 |
| 分子式 | C14H28O |
| 分子量 | 212.37 |
| EINECS | 211-081-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 34 °C |
| Boiling Point | 152 °C / 16mmHg |
| Flash Point | 66 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

