3,3′-Diaminobenzidine CAS#: 91-95-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 23581
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3,3′-Diaminobenzidine |
| 别名 | TIMTEC-BB SBB008427;[1,1′-BIPHENYL]-3,3′,4,4′-TETRAMINE;3,3′-DIAMINOBENZIDINE;3,3′,4,4′-TETRAAMINOBIPHENYL;3,3′,4,4′-TETRAAMINODIPHENYL;3,3′,4,4′-BIPHENYLTETRAMIN;3,3′,4,4′-BIPHENYLTETRAMINE;3,4,3′,4′-TETRAAMINOBIPHENYL |
| CAS编号 | 91-95-2 |
| 分子式 | C12H14N4 |
| 分子量 | 214.27 |
| EINECS | 202-110-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 175-177 °C(lit.) |
| Flash Point | 12 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 0.55g/l |
| form | tablet |
| PH | 7 (1g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 0.55 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Light Sensitive |
| Stability: | Stability Moisture and light sensitive. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| InChIKey | HSTOKWSFWGCZMH-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 3,3′-Diaminobenzidine(91-95-2) |
| EPA Substance Registry System | [1,1'-Biphenyl]- 3,3',4,4'-tetramine(91-95-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T,F,O |
| R Phrase | 36/37/38-40-22-20/21/22-68-45-67-37-34-11-8 |
| S Phrase | 26-36/37-45-36/37/39-22-53-16 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | DV8750000 |
| F | 8-10-23 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

