3,3-Diethoxypropionitrile CAS#: 2032-34-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 63454
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3,3-Diethoxypropionitrile |
| 别名 | CYANOACETALDEHYDE DIETHYL ACETAL;CYADEA;1,1-DIETHOXY-2-CYANOETHANE;3,3-DIETHOXYPROPIONITRILE;2-CYANOACETALDEHYDE DIETHYLACETAL;3,3-diethoxypropiononitrile;Propanenitrile, 3,3-diethoxy-;3,3-Diethoxypropiononitril |
| CAS编号 | 2032-34-0 |
| 分子式 | C7H13NO2 |
| 分子量 | 143.18 |
| EINECS | 217-988-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 82-84 |
| Boiling Point | 91-93 °C11 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.954 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 183 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 32g/l |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| RIDADR | 3275 |
| WGK Germany | 2 |
| Hazard Note | Irritant |
| HS Code | 29269095 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

