3,3,5,5-TETRAMETHYLCYCLOHEXANONE CAS#: 14376-79-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 146747
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3,3,5,5-TETRAMETHYLCYCLOHEXANONE |
| 别名 | 3,3,5,5-TETRAMETHYLCYCLOHEXANONE;3,3,5,5-Tetramethyl-1-cyclohexanone;3,3,5,5-Tetramethylcyclohexanone,98%;NSC 91511;3,3,5,5-TetraMethylcyclohexanone 98%;3,3,5,5-tetramethylcyclohexan-1-one |
| CAS编号 | 14376-79-5 |
| 分子式 | C10H18O |
| 分子量 | 154.25 |
| EINECS | 238-350-3 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 11-12 °C |
| Boiling Point | 200-203 °C |
| Density | 0.881 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 164 °F |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

