3,4-DIMETHYLCYCLOHEXANOL CAS#: 5715-23-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 808128
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3,4-DIMETHYLCYCLOHEXANOL |
| 别名 | Cyclohexanol, 3,4-dimethyl-;HEXAHYDRO-O-4-XYLENOL;3,4-DIMETHYLCYCLOHEXANOL;1-HYDROXY-3,4-DIMETHYLCYCLOHEXANE;3,4-dimethylcyclohexan-1-ol;3,4-DIMETHYLCYCLOHEXANOL (MIXTURE OF ISOMERS);3,4-DIMETHYLCYCLOHEXANOL 97%;1-HYDROXY-3,4-DIMETHYLCYCLOHEXANE 97% |
| CAS编号 | 5715-23-1 |
| 分子式 | C8H16O |
| 分子量 | 128.21 |
| EINECS | 227-211-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 190-193°C |
| Density | 0,92 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4630-1.4660 |
| Flash Point | 78°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

