3,4-Dinitrochlorobenzene CAS#: 610-40-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 63128
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3,4-Dinitrochlorobenzene |
| 别名 | 4-Chloro-1,2-dinitrobenzen;4-CHLORO-1,2-DINITROBENZENE;3,4-DINITROCHLOROBENZENE;1-CHLORO-3,4-DINITROBENZENE;1-CHLORO-3,4-DINITROBENZENE, TECH., 90%;Benzene, 4-chloro-1,2-dinitro-;1,2-Dinitro-5-chlorobenzene;1,2-Dinitro-4-chlorobenzene |
| CAS编号 | 610-40-2 |
| 分子式 | C6H3ClN2O4 |
| 分子量 | 202.55 |
| EINECS | 210-223-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 40-41 °C |
| Boiling Point | 16 °C (4 mmHg) |
| Density | 1.687 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 0-10°C |
| form | Oily Liquid After Melting |
| Color | Yellow-brown |
| Water Solubility | insoluble |
| BRN | 521564 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzene, 4-chloro-1,2-dinitro-(610-40-2) |
| EPA Substance Registry System | Benzene, 4-chloro-1,2-dinitro-(610-40-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,N |
| R Phrase | 23/24/25-33-50/53 |
| S Phrase | 28-36/37-45-60-61-28A |
| RIDADR | UN 3441 6.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

