3,5-Dichloropyridine CAS#: 2457-47-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 4682
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3,5-Dichloropyridine |
| 别名 | 3,5-dichloro-pyridin;3,5-DICHLOROPYRIDINE;Dichloropyridine,98%;3,5-Dichloroypyridine;3,5-Dichloropyridine,97%;3,5-Dichloripyridine;3,5-CHLOROPYRIDINE;3.5-Dichloropryidine |
| CAS编号 | 2457-47-8 |
| 分子式 | C5H3Cl2N |
| 分子量 | 147.99 |
| EINECS | 219-537-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 65-67°C |
| Boiling Point | 178 °C |
| Density | 1.39 |
| Flash Point | >110°C |
| Storage | Refrigerator |
| BRN | 1973 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Pyridine, 3,5-dichloro-(2457-47-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-37/38-41-36/37/38 |
| S Phrase | 26-39-36 |
| RTECS | US8575000 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | 6.1 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

