3,5-Dimethylpyrazole CAS#: 67-51-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25987
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3,5-Dimethylpyrazole |
| Synonyms | TIMTEC-BB SBB004377;3,5-DIMETHYL-1H-PYRAZOLE;3,5-DIMETHYLPYRAZOL;3,5-DIMETHYLPYRAZOLE;LABOTEST-BB LT00107055;1(H)-3,5-Dimethylpyrazole;1H-Pyrazole,3,5-dimethyl-;3,5-dimethyl-1h-pyrazol |
| CAS编号 | 67-51-6 |
| Molecular Formula | C5H8N2 |
| Molecular Weight | 96.13 |
| EINECS | 200-657-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 105-108 °C(lit.) |
| Boiling Point | 218 °C(lit.) |
| Density | 0,884 g/cm3 |
| Flash Point | 210°C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | methanol: 0.1 g/mL, clear |
| form | Crystalline Powder or Crystals |
| Color | White to almost white |
| PH | 6.7 (14g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | Soluble in water, methanol 0.1 g/mL. |
| BRN | 106325 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1H-Pyrazole, 3,5-dimethyl-(67-51-6) |
| EPA Substance Registry System | 1H-Pyrazole, 3,5-dimethyl-(67-51-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | UQ6477600 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | IRRITANT |
| HS Code | 29331990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

