4-[2-(Dimethylamino)ethyl]morpholine CAS#: 4385-05-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 568278
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-[2-(Dimethylamino)ethyl]morpholine |
| 别名 | 4-Morpholineethanamine, N,N-dimethyl-;N,N-Dimethyl-2-(4-morpholinyl)ethanamine;n,n-dimethyl-4-morpholineethanamin;N,N-Dimethyl-4-morpholineethanamine;4-[2-(DIMETHYLAMINO)ETHYL]MORPHOLINE;4-DIMETHYLAMINE ETHYLMORPHOLINE;4-(2-(DIMETHYLAMINO)ETHYL)MORPHOLINE 9&;N,N-Dimethylmorpholine-4-ethanamine |
| CAS编号 | 4385-05-1 |
| 分子式 | C8H18N2O |
| 分子量 | 158.24 |
| EINECS | 224-492-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 93-94 °C20 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.925 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 3 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 168 °F |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 4-[2-(Dimethylamino)ethyl]morpholine(4385-05-1) |
| EPA Substance Registry System | 4-Morpholineethanamine, N,N-dimethyl-(4385-05-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 41 |
| S Phrase | 26-37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

![4-[2-(Dimethylamino)ethyl]morpholine CAS#: 4385-05-1](/wp-content/uploads/2018/02/4-2-Dimethylaminoethylmorpholine-CAS-4385-05-1.gif)