4′-(2-Methylpropyl)acetophenone CAS#: 38861-78-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25968
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4′-(2-Methylpropyl)acetophenone |
| 别名 | p-Isobutylacetoph;Ibuprofen IMpurity-E(EP);4′-Isobutylacetophenone, 97+%;Imp. E:1-(4-isobutylphenyl)ethanone;TIMTEC-BB SBB007668;P-ISO-BUTYLACETOPHENONE;IBUPROFEN IMPURITY E;IBUPROFEN IMP E |
| CAS编号 | 38861-78-8 |
| 分子式 | C12H16O |
| 分子量 | 176.25 |
| EINECS | 254-159-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 134-135°C 16mm |
| Density | 0,952 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5180 |
| Flash Point | 54°C |
| Storage | Refrigerator |
| Water Solubility | Miscible with chloroform and methanol. Slightly miscible with water. |
| BRN | 1935275 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 4′-(2-Methylpropyl)acetophenone(38861-78-8) |
| EPA Substance Registry System | Ethanone, 1-[4-(2-methylpropyl)phenyl]- (38861-78-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N,Xi |
| R Phrase | 10-40-52/53-43 |
| S Phrase | 16-36-22-61-36/37 |
| RIDADR | 1224 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

