4-Acetamidophenol CAS#: 103-90-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 53331
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-Acetamidophenol |
| 别名 | 4-Acetamidophenol, N-(4-Hydroxyphenyl)acetamide;ParacetaMol 0;Flutter pain;Acetaminophen solution
;4-Amidino-Nα-(naphthalene-2-sulfonylglycyl)-DL-phenylalanine-piperidide acetate salt;Paracetamol for equipment qualification;4′-Hydroxyacetanilide for synthesis;4-ACETAMIDOPHENOL |
| CAS编号 | 103-90-2 |
| 分子式 | C8H9NO2 |
| 分子量 | 151.16 |
| EINECS | 203-157-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 168-172 °C(lit.) |
| Density | 1,293 g/cm3 |
| Flash Point | 11 °C |
| Storage | Store at RT |
| Solubulity | ethanol: soluble0.5M, clear, Colorless |
| form | Crystals or Crystalline Powder |
| Color | White |
| PH | 5.5-6.5 (H2O, 20℃)(saturated solution) |
| Explosive Limit | 15%(V) |
| Water Solubility | 14 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,47 |
| BRN | 2208089 |
| InChIKey | RZVAJINKPMORJF-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Acetaminophen(103-90-2) |
| EPA Substance Registry System | Acetamide, N-(4-hydroxyphenyl)-(103-90-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T,F |
| R Phrase | 22-36/37/38-52/53-36/38-40-39/23/24/25-23/24/25-11 |
| S Phrase | 26-36-61-37/39-22-45-36/37-16-7 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | AE4200000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29242930 |
| Hazardous Substances Data | 103-90-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

