4-ACETOXYACETOPHENONE CAS#: 13031-43-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 61813
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-ACETOXYACETOPHENONE |
| 别名 | 4-ACETYLPHENYL ACETA;1-[4-(acetyloxy)phenyl]-ethanon;4-Acetylphenyl acetate;Ethanone, 1-[4-(acetyloxy)phenyl]-;p-Acetoxyacetophenone;TIMTEC-BB SBB005780;(4-ACETYLPHENOL)ACETATE;4′-ACETOXYACETOPHENONE |
| CAS编号 | 13031-43-1 |
| 分子式 | C10H10O3 |
| 分子量 | 178.18 |
| EINECS | 235-894-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 51-55 °C |
| Boiling Point | 165-170°C 14mm |
| Flash Point | 165-170°C/14mm |
| Water Solubility | Slightly soluble in water(4450 mg/L). |
| BRN | 2093080 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 4-CH3COO-C6H4-COCH3(13031-43-1) |
| EPA Substance Registry System | Ethanone, 1-[4-(acetyloxy)phenyl]-(13031-43-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25-22 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

