4-ACETYLBENZONITRILE CAS#: 1443-80-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62891
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-ACETYLBENZONITRILE |
| 别名 | 4′-Cyanoacetophenonele;4-Cyanophenyl methyl ketone;4-Cyanophenylmethylketone;Benzonitrile, p-acetyl-;Benzonitrile,4-acetyl-;Benzonitrile,p-acetyl-;Methylp-cyanophenylketone;Paracyanoacetophenone |
| CAS编号 | 1443-80-7 |
| 分子式 | C9H7NO |
| 分子量 | 145.16 |
| EINECS | 215-885-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 56-59 °C(lit.) |
| Boiling Point | 95-96°C 14mm |
| Flash Point | 95-96°C/14mm |
| Storage | 0-6°C |
| form | Crystalline Mass or Crystalline Powder and Chunks |
| Color | Light yellow to yellow-beige |
| Water Solubility | Soluble in chloroform. Insoluble in water. |
| BRN | 1932887 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 36-36/37/39-26-22 |
| RIDADR | 3276 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Harmful/Irritant |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

