4-Aminoacetophenone CAS#: 99-92-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1287149
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-Aminoacetophenone |
| 别名 | 1-(4-aminophenyl)-ethanon;1-(4-aminophenyl)ethanone[qr];4’-amino-acetophenon;4’-aminoacetophenone[qr];Acetophenone, p-amino-;Acetophenone,4’-amino-;acetophenone,4-amino-[qr];acetophenone,p-amino-[qr] |
| CAS编号 | 99-92-3 |
| 分子式 | C8H9NO |
| 分子量 | 135.16 |
| EINECS | 202-801-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 103-107 °C(lit.) |
| Boiling Point | 293 °C(lit.) |
| Density | 0,77 g/cm |
| Refractive Index | 1.5700 (estimate) |
| Flash Point | 292-294°C |
| Storage | Refrigerator |
| Solubulity | 6.5g/l |
| form | Crystalline Powder |
| Color | Slightly yellow to brown |
| Water Solubility | It is soluble in hot water, ethanol and ether. |
| Merck | 14,413 |
| BRN | 471493 |
| InChIKey | GPRYKVSEZCQIHD-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Acetophenone, 4′-amino-(99-92-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | AM5500000 |
| TSCA | T |
| Storage Class | IRRITANT-HARMFUL |
| HS Code | 29223900 |
| Hazardous Substances Data | 99-92-3(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

