4-Benzoylpyridine CAS#: 14548-46-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 145508
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-Benzoylpyridine |
| 别名 | AKOS B022446;AKOS 92859;4-BENZOYLPYRIDINE;4-Benzoylpyridine, 98% 100GR;4-Benzoylpyridine, [(Pyridin-4-yl)carbonyl]benzene;PHENYL 4-PYRIDYL KETONE;PHENYL(PYRIDIN-4-YL)METHANONE;4-Pyridyl phenyl ketone |
| CAS编号 | 14548-46-0 |
| 分子式 | C12H9NO |
| 分子量 | 183.21 |
| EINECS | 238-586-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 68-72 °C |
| Boiling Point | 315 °C |
| Flash Point | 150 °C |
| form | Crystalline Powder or Crystalline Chunks |
| Color | Light yellow |
| Water Solubility | insoluble |
| BRN | 3864 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Phenyl 4-pyridyl ketone(14548-46-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 24/25-36-26 |
| RTECS | OB6402000 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

