4-BROMO-2-METHYLANISOLE CAS#: 14804-31-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 54791
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-BROMO-2-METHYLANISOLE |
| 别名 | 5-BROMO-2-METHOXYTOLUENE;4-BROMO-2-METHYLANISOLE;Bromomethoxytoluene;2-METHYL-4-BROMOANISOLE;5-BROMO-2-METHOXYTOLUENE 98+%;4-BROMO-2-METHYLANISOLE 98%;4-Bromo-2-methylanisole, 98+%;1-Bromo-3-methyl-4-methoxybenzene |
| CAS编号 | 14804-31-0 |
| 分子式 | C8H9BrO |
| 分子量 | 201.06 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 66-69 °C(lit.) |
| Boiling Point | 124-125°C 25mm |
| Density | 1.378±0.06 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| Flash Point | 124-125°C/25mm |
| BRN | 208224 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

