4-BROMO-N-METHYLANILINE CAS#: 6911-87-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 23126
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-BROMO-N-METHYLANILINE |
| 别名 | 4-BROMO-N-TOLUIDINE;4-BROMO-N-METHYLANILINE;4-Bromo-N-methylaniline,97%;4-BroMo-N-Methylaniline, 97% 5GR;(4-Bromophenyl)methylamine;4-BroMo-N-Methylaniline 97%;N-Bromo-N-methylaniline;4-Bromo-N-methylbenzenamine |
| CAS编号 | 6911-87-1 |
| 分子式 | C7H8BrN |
| 分子量 | 186.05 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 20-25°C |
| Boiling Point | 259-260 °C(lit.) |
| Density | 1.482 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| form | Liquid |
| Color | Colorless to dark purple-brown |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22 |
| S Phrase | 36 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

