4-Butylaniline CAS#: 104-13-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 23623
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-Butylaniline |
| 别名 | Aniline, 4-butyl-;Aniline, p-butyl-;Benzenamine,4-butyl-;p-Aminobutylbenzene;p-Aminobutyl-benzene;p-butylaminobenzene;Butylaniline,98%;L-1,2,3-Tetrahhydroisoquinoline-3-Carboxylic Acid |
| CAS编号 | 104-13-2 |
| 分子式 | C10H15N |
| 分子量 | 149.23 |
| EINECS | 203-177-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -14°C |
| Boiling Point | 133-134 °C14 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.945 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 215 °F |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow to slightly brown |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 1447268 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzenamine, 4-butyl-(104-13-2) |
| EPA Substance Registry System | Benzenamine, 4-butyl-(104-13-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 23/24/25-36/37/38 |
| S Phrase | 23-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2810 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | BW9470000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29214980 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

