4-Chlorodiphenyl ether CAS#: 7005-72-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1003478
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-Chlorodiphenyl ether |
| 别名 | 1-chloro-4-phenoxy-benzen;4-chlorophenoxybenzene;4-monochlorodiphenyloxide;chlorodiphenylether;Ether, p-chlorophenyl phenyl;ether,p-chlorophenylphenyl;monochlorodiphenyloxide;p-Chlorodiphenyl oxide |
| CAS编号 | 7005-72-3 |
| 分子式 | C12H9ClO |
| 分子量 | 204.65 |
| EINECS | 230-281-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -8 °C |
| Boiling Point | 161-162 °C19 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.193 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Water Solubility | 3.3 mg/L (25 ºC) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzene, 1-chloro-4-phenoxy-(7005-72-3) |
| EPA Substance Registry System | Benzene, 1-chloro-4-phenoxy-(7005-72-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | N-Xi,F,N,Xi,Xn |
| R Phrase | 50/53-36/37/38-41-22-43 |
| S Phrase | 61-37/39-29-26-60-36/37/39 |
| RIDADR | UN 3082 9/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | T |
| Hazardous Substances Data | 7005-72-3(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

