4-CHLOROPHENYL ISOTHIOCYANATE CAS#: 2131-55-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 70113
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-CHLOROPHENYL ISOTHIOCYANATE |
| 别名 | P-CHLOROPHENYL ISOTHIOCYANATE;1-CHLORO-4-ISOTHIOCYANATO-BENZENE;4-CHLOROPHENYL ISOTHIOCYANATE;AKOS BBS-00004437;ISOTHIOCYANIC ACID 4-CHLOROPHENYL ESTER;4-Chlor-phenyl-isothiocyanat;Benzene, 1-chloro-4-isothiocyanato-;Isothiocyanic acid, p-chlorophenyl ester |
| CAS编号 | 2131-55-7 |
| 分子式 | C7H4ClNS |
| 分子量 | 169.63 |
| EINECS | 218-358-3 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 42-44 °C(lit.) |
| Boiling Point | 135-136 °C24 mm Hg(lit.) |
| Flash Point | 110 °C |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 471610 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 23/24-36/37/38-42-42/43-23/24/25 |
| S Phrase | 22-26-36/37/39-45-36/37 |
| RIDADR | UN 2206 6.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | NX8473000 |
| F | 10-21-19 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

