4-Cyanobenzaldehyde CAS#: 105-07-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62792
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-Cyanobenzaldehyde |
| 别名 | 4-FORMYLBENZONITRILE;4-CYANOBENZALDEHYDE;CYANOBENZALDEHYDE(4-);LABOTEST-BB LT00616269;P-CYANOBENZALDEHYDE;TIMTEC-BB SBB008634;4-Cyanbenzaldehyd;4-formyl-benzonitril |
| CAS编号 | 105-07-7 |
| 分子式 | C8H5NO |
| 分子量 | 131.13 |
| EINECS | 203-267-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 100102°C |
| Boiling Point | 133°C12mm Hg |
| Flash Point | 133°C/12mm |
| Storage | 2-8°C |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to slightly beige |
| Water Solubility | It is soluble in water, ethanol, ether and chloroform. |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 606473 |
| InChIKey | WZWIQYMTQZCSKI-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzonitrile, 4-formyl-(105-07-7) |
| EPA Substance Registry System | Benzonitrile, 4-formyl-(105-07-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 36/37-36-26 |
| RIDADR | 3439 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | CU5250000 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29269095 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

