4-Cyanobenzyl bromide CAS#: 17201-43-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 21652
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-Cyanobenzyl bromide |
| 别名 | 4-(bromomethyl)-benzonitril;Benzonitrile, 4-(bromomethyl)-;Benzonitrile, p-(bromomethyl)-;p-(Bromomethyl)benzonitrile;p-Tolunitrile, alpha-bromo-;p-Toluonitrile, alpha-bromo-;P-CYANOBENZYL BROMIDE;CYANOBENZYLBROMIDE(P-) |
| CAS编号 | 17201-43-3 |
| 分子式 | C8H6BrN |
| 分子量 | 196.04 |
| EINECS | 241-246-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 115-117 °C(lit.) |
| Boiling Point | 143 °C / 12mmHg |
| Storage | Store at 0-5°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to yellow |
| Water Solubility | Soluble in chloroform and methanol. Insoluble in water. |
| BRN | 636717 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | «ALPHA»-bromo-p-tolunitrile(17201-43-3) |
| EPA Substance Registry System | Benzonitrile, 4-(bromomethyl)-(17201-43-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34-42/43 |
| S Phrase | 22-26-36/37/39-45-28A |
| RIDADR | UN 3261 8/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-19-21 |
| Hazard Note | Corrosive |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

