4-Dimethylaminobenzaldehyde CAS#: 100-10-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25581
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-Dimethylaminobenzaldehyde |
| 别名 | 4-Dimethylaminobenzaldehyde 、p-Dimethylaminobenzaldehyde;4-(dimethylamino)-benzaldehyd;4-Formyl-N,N-dimethylaniline;Benzaldehyde, p-(dimethylamino)-;benzaldehyde,-(dimethylamino)-;Dimethylaminobenzenecarbonal;N,N-Dimethyl-4-formylaniline;p-(dimethylamino)-benzaldehyd |
| CAS编号 | 100-10-7 |
| 分子式 | C9H11NO |
| 分子量 | 149.19 |
| EINECS | 202-819-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 72-75 °C(lit.) |
| Boiling Point | 176-177 °C (17 mmHg) |
| Density | 1.10 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 164 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | alcohol: passes test (APHA ≤60) |
| form | Liquid |
| Color | White to pale yellow |
| Water Solubility | 0.3 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Air Sensitive |
| Merck | 14,3230 |
| BRN | 606802 |
| Stability: | Stable, but light sensitive. Incompatible with bases, strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzaldehyde, 4-(dimethylamino)-(100-10-7) |
| EPA Substance Registry System | Benzaldehyde, 4-(dimethylamino)-(100-10-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,Xn,Xi,F |
| R Phrase | 36/37/38-52/53-22-67-41-37/38-10-66-37-34-20-20/21/22-36-11 |
| S Phrase | 7-16-24/25-26-61-45-39-36/37/39-36 |
| RIDADR | UN 2920 8/PG 2 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | CU5775000 |
| F | 8 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29223900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

