4-ETHYLCATECHOL CAS#: 1124-39-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64602
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-ETHYLCATECHOL |
| 别名 | 4-ethylbenzene-1,2-diol;1-Ethyl-3,4-benzenediol;1-Ethyl-3,4-dihydroxybenzene;Ethylcatechol;4-Ethylcatechol 95%;4-ETHYLCATECHOL;4-ETHYL-1,2-DIHYDROXYBENZENE;3,4-DIHYDROXYETHYLBENZENE |
| CAS编号 | 1124-39-6 |
| 分子式 | C8H10O2 |
| 分子量 | 138.16 |
| EINECS | 214-397-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 37-40°C |
| Boiling Point | 105-107°C 0,5mm |
| Flash Point | 105-107°C/0.5mm |
| BRN | 2042062 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 36/37/38-41-37/38-22 |
| S Phrase | 26-36/37/39-39 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

