4-FLUOROBENZYL ISOTHIOCYANATE CAS#: 2740-88-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 69993
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-FLUOROBENZYL ISOTHIOCYANATE |
| 别名 | 4-FLUOROBENZYL ISOTHIOCYANATE;1-Fluoro-4-(isothiocyanatomethyl)benzene;Benzene, 1-fluoro-4-(isothiocyanatomethyl)-;p-fluorobenzyl isothiocyanate;4-Fluorobenzylisothiocyanate,97%;4-Fluorobenzyl isothiocyanate 97%;4-(Isothiocyanatomethyl)fluorobenzene;4-Fluorobenzylisothiocyanate98% |
| CAS编号 | 2740-88-7 |
| 分子式 | C8H6FNS |
| 分子量 | 167.2 |
| EINECS | 220-368-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 125 °C |
| Density | 1,22 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.573 |
| Flash Point | 124-125°C/6mm |
| Storage | Keep Cold |
| Sensitive | Moisture Sensitive/Lachrymatory |
| BRN | 2085915 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,T,Xi |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38-25 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | 2810 |
| Hazard Note | Toxic/Corrosive/Lachrymatory/Moisture Sensitive |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

