4-Fluorostyrene CAS#: 405-99-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 550807
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-Fluorostyrene |
| 别名 | P-FLUOROSTYRENE;1-fluoro-4-ethenylbenzene;1-Fluoro-4-vinylbenzene;para-Fluorostyrene;Styrene, p-fluoro-;4-Fluorostyrene, 97+%;4-Fluorostyrene,98+%;4-Fluorostyrene, stabilized, 97% |
| CAS编号 | 405-99-2 |
| 分子式 | C8H7F |
| 分子量 | 122.14 |
| EINECS | 206-975-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -36–33°C |
| Boiling Point | 67 °C50 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.024 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 80 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to very slightly yellow |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| BRN | 1634203 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzene, 1-ethenyl-4-fluoro-(405-99-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xi |
| R Phrase | 10-36/37/38 |
| S Phrase | 23-24/25-37/39-26-16 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Flammable/Keep Cold |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29036990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

