4-Fluorothiophenol CAS#: 371-42-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25060
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-Fluorothiophenol |
| 别名 | P-FLUOROTHIOPHENOL;P-FLUOROPHENYL MERCAPTAN;4-FLUOROTHIOPHENOL;4-FLUOROBENZENETHIOL;4-MERCAPTOFLUOROBENZENE;4-FLUOROBENZENE-1-THIOL;Fluorothiophenol2;4-FLUOROBENZENETHIOL,98% |
| CAS编号 | 371-42-6 |
| 分子式 | C6H5FS |
| 分子量 | 128.17 |
| EINECS | 206-737-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 43-46°C |
| Boiling Point | 164-168 °C |
| Density | 1.203 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 130 °F |
| Storage | Flammables area |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to light yellow |
| Water Solubility | Not miscible or difficult to mix in water. |
| Sensitive | Stench |
| BRN | 1446350 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,F |
| R Phrase | 10-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-45-16-7/9 |
| RIDADR | UN 3336 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 9-13-23 |
| Hazard Note | Irritant/Stench |
| TSCA | N |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29309070 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

