4-Hydroxy-3-methoxystyrene CAS#: 7786-61-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74318
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-Hydroxy-3-methoxystyrene |
| 别名 | 2-methoxy-4-vinyl-pheno;2-Methoxy-4-vinylphenol (4-vinylguaiacol);2-methoxy-4-vinylphenol (vinylguaiacol);2-metoxy-4-vinyl-phenol;4-ethenyl-2-methoxy-pheno;4-Ethenyl-2-methoxyphenol;4-ethenyl-2-methoxy-Phenol;4-Vinyl-2-methoxyphenol (4-vinylguaiacol) |
| CAS编号 | 7786-61-0 |
| 分子式 | C9H10O2 |
| 分子量 | 150.17 |
| EINECS | 232-101-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 25-29°C |
| Boiling Point | 224 °C(lit.) |
| Density | 1.11 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2675 | 2-METHOXY-4-VINYLPHENOL |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Miscible with water. |
| BRN | 2044521 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Methoxy-4-vinylphenol(7786-61-0) |
| EPA Substance Registry System | Phenol, 4-ethenyl-2-methoxy-(7786-61-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | SL8205000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

