4′-Hydroxyacetophenone CAS#: 99-93-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1287147
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4′-Hydroxyacetophenone |
| 别名 | 1-(4-hydroxyphenyl)-ethanon;4’-hydroxy-acetophenon;4-Hydroksyacetofenol;Acetophenone, p-hydroxy-;Ethanone, 1-(4-hydroxyphenyl)-;Hydroxyacetophenone, para;Methyl p-hydroxyphenyl ketone;methyl-p-hydroxyphenylketone |
| CAS编号 | 99-93-4 |
| 分子式 | C8H8O2 |
| 分子量 | 136.15 |
| EINECS | 202-802-8 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 132-135 °C(lit.) |
| Boiling Point | 147-148 °C3 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.109 |
| FEMA | 4330 | 4-HYDROXYACETOPHENONE |
| Refractive Index | 1.5577 (estimate) |
| Flash Point | 166 °C |
| Storage | Refrigerator |
| Solubulity | methanol: 0.1 g/mL, clear |
| form | Crystalline Powder |
| pka | 8.05(at 25℃) |
| Color | Almost white to beige |
| Water Solubility | 10 g/L (22 ºC) |
| BRN | 774355 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Acetophenone, 4′-hydroxy-(99-93-4) |
| EPA Substance Registry System | Ethanone, 1-(4-hydroxyphenyl)-(99-93-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 36/37/38-22 |
| S Phrase | 26-36/37-37/39-24/25-22-36 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | PC4959775 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29145000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

