4-Hydroxybenzhydrazide CAS#: 5351-23-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64127
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-Hydroxybenzhydrazide |
| 别名 | 4-HYDROXYBENZOIC ACID HYDRAZIDE;4-HYDROXYBENZOHYDRAZIDE;4-HYDROXYBENZHYDRAZIDE;AKOS BBS-00008116;4-HYDROXYBENZHYDRAZIDE, FOR FLUORESCENCE;4-Hydroxybenzhydrazide, 98+%;PAHBAH;p-hydroxybenzonic acide hydrazidde |
| CAS编号 | 5351-23-5 |
| 分子式 | C7H8N2O2 |
| 分子量 | 152.15 |
| EINECS | 226-326-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 264-266 °C (dec.)(lit.) |
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Solubulity | 26.5g/l |
| form | Fine Crystalline Powder |
| Color | White to slightly beige |
| BRN | 473052 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | P-hydroxybenzoic acid, hydrazide(5351-23-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,C |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | IRRITANT |
| HS Code | 29280090 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

