4-(Hydroxymethyl)phenylboronic acid CAS#: 59016-93-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62825
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-(Hydroxymethyl)phenylboronic acid |
| 别名 | 4-(HydroxyMethyl)phenylboronic acid, 95+%;α-Hydroxy-p-tolueneboronic acid;(4-methylolphenyl)boronic acid;4-(HYDROXYMETHYL)PHENYLBORONIC ACID;4-(HYDROXYMETHYL)BENZENEBORONIC ACID;AKOS BRN-0115;4-(Hydroxymethyl)Phenylboronic;(4-Boronophenyl)methanol |
| CAS编号 | 59016-93-2 |
| 分子式 | C7H9BO3 |
| 分子量 | 151.96 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 251-256 °C(lit.) |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to slightly yellow |
| PH | 4.5 (10g/l, H2O) |
| Water Solubility | 25 g/L |
| BRN | 2831413 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 37/39-26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

