4′-Isopropylacetophenone CAS#: 645-13-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62435
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4′-Isopropylacetophenone |
| 别名 | 1-[4-(1-methylethyl)phenyl]ethan-1-one;4′-ISOPROPYLACETOPHENONE;4-ISOPROPYLACETOPHENONE;(4-ISO-PROPYLPHENYL)ETHANONE;LABOTEST-BB LT00261439;FEMA 2927;P-ISOPROPYLACETOPHENONE;1-(4-Isopropylphenyl)ethanone |
| CAS编号 | 645-13-6 |
| 分子式 | C11H14O |
| 分子量 | 162.23 |
| EINECS | 211-433-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 254 C |
| Boiling Point | 119-120 °C (10 mmHg) |
| Density | 0,97 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.522-1.524 |
| FEMA | 2927 | P-ISOPROPYLACETOPHENONE |
| Flash Point | 238°C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Water Solubility | Soluble in alcohol. Insoluble in water. |
| BRN | 2205694 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethanone, 1-[4-(1-methylethyl)phenyl]-(645-13-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,F,Xn |
| R Phrase | 10-36/37/38-52-43-22 |
| S Phrase | 24/25-36-26-36/37 |
| RIDADR | 1224 |
| Hazard Note | Flammable/Irritant |
| TSCA | Yes |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29143900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

