4-METHOXY-2-METHYLPHENYL ISOCYANATE CAS#: 60385-06-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 63328
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-METHOXY-2-METHYLPHENYL ISOCYANATE |
| 别名 | 4-METHOXY-2-METHYLPHENYL ISOCYANATE;4-Methoxy-o-tolyl isocyanate;Benzene, 1-isocyanato-4-methoxy-2-methyl- (9CI);4-Methoxy-2-methylphenyl isocyanate,98%;4-Methoxy-2-Methylphenyl isocyanate, 98% 1GR;4-Methoxy-2-Methylphenyl isocyanate, 98% 5GR;1-Isocyanato-4-methoxy-2-methylbenzene |
| CAS编号 | 60385-06-0 |
| 分子式 | C9H9NO2 |
| 分子量 | 163.17 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 76 °C1 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.121 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 7115803 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38-42 |
| S Phrase | 23-26-36 |
| RIDADR | 2206 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

