4-METHYL-2-PENTENAL CAS#: 5362-56-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25115
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-METHYL-2-PENTENAL |
| 别名 | 4-METHYL-2-PENTENAL;4-methyl-2-pentena;4-Methyl-2-pentene-1-al;4-methylpent-2-enal;2-Pentenal, 4-methyl-;4-METHYL-2-PENTENAL NATURAL 10% IN NEOBEE (FATTY ACID);4-Methyl-2-pentenal,95%;4-Methyl-2-pentenal ,94% |
| CAS编号 | 5362-56-1 |
| 分子式 | C6H10O |
| 分子量 | 98.14 |
| EINECS | 226-348-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 70 °C (75 mmHg) |
| Density | 0.844 |
| FEMA | 3510 | 4-METHYL-2-PENTENAL |
| Refractive Index | 1.436-1.444 |
| Flash Point | 32 °C |
| Storage | Refrigerator (+4°C) + Flammables area |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to light yellow |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 10 |
| S Phrase | 16 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

