4′-Methylacetophenone CAS#: 122-00-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 83130
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4′-Methylacetophenone |
| 别名 | P-ACETYLTOLUENE;P-METHYLACETOPHENONE;(4-Methylphenyl) methyl ketone;1-(4-methylphenyl)-ethanon;1-(4-Methylphenyl)ethanone;1-(4-methyl-phenyl)-ethanone;1-(4-methylphenyl)-Ethanone;1-(4-Methylpheyl)ethanone |
| CAS编号 | 122-00-9 |
| 分子式 | C9H10O |
| 分子量 | 134.18 |
| EINECS | 204-514-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 45-49 °C(lit.) |
| Boiling Point | 226 °C(lit.) |
| Density | 1.005 g/mL at 25 °C(lit.) |
| FEMA | 2677 | 4′-METHYLACETOPHENONE |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 198 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 2.07g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to pale yellow |
| Explosive Limit | 1.00%(V) |
| Water Solubility | 0.37 g/L (15 ºC) |
| BRN | 606053 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethanone, 1-(4-methylphenyl)-(122-00-9) |
| EPA Substance Registry System | Ethanone, 1-(4-methylphenyl)-(122-00-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 36/37/38-22-20/21/22 |
| S Phrase | 26-27-37/39-24/25-23-36 |
| RIDADR | UN 1325 4.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | AM9463000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29143900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

