4-Methylanisole CAS#: 104-93-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74322
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4-Methylanisole |
| 别名 | METHYL-P-CRESOL;METHYL P-TOLYL ETHER;FEMA 2681;1-METHOXY-4-METHYLBENZENE;4-METHYLANISOLE;4-METHOXYTOLUENE;MSO;P-CRESYL METHYL ETHER |
| CAS编号 | 104-93-8 |
| 分子式 | C8H10O |
| 分子量 | 122.16 |
| EINECS | 203-253-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -32°C |
| Boiling Point | 174 °C(lit.) |
| Density | 0.969 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 5.25 mm Hg ( 50 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2681 | P-METHYLANISOLE |
| Flash Point | 128 °F |
| Storage | Flammables area |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
| Explosive Limit | 1.1-8.3%(V) |
| Water Solubility | slightly soluble |
| BRN | 1237336 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. Combustible. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzene, 1-methoxy-4-methyl-(104-93-8) |
| EPA Substance Registry System | Benzene, 1-methoxy-4-methyl-(104-93-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-38-10-52/53-63 |
| S Phrase | 36/37-16-61 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | BZ8780000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29093090 |
| Hazardous Substances Data | 104-93-8(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

