4,4′-Oxydianiline CAS#: 101-80-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25487
Names & Identifiers |
| 英文名 | 4,4′-Oxydianiline |
| 别名 | 4,4′-Oxydianiline purified by sublimation, 99%;4,4′-Diaminodiphenyl ether for synthesis;BIO-FARMA BF003088;BIS(4-AMINOPHENYL) ETHER;BIS(P-AMINOPHENYL)ETHER;4-AMINOPHENYL ETHER;4,4′-Oxybisbenzenamine;4,4′-OXYDIANILINE |
| CAS编号 | 101-80-4 |
| 分子式 | C12H12N2O |
| 分子量 | 200.24 |
| EINECS | 202-977-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 188-192 °C(lit.) |
| Boiling Point | 190 °C (0.1 mmHg) |
| vapor pressure | 10 mm Hg ( 240 °C) |
| Flash Point | 426 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| form | Solid |
| Color | White |
| Water Solubility | Insoluble. <0.01 g/100 mL at 15 ºC |
| BRN | 475735 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. Hygroscopic. |
| InChIKey | HLBLWEWZXPIGSM-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzenamine, 4,4′-oxybis-(101-80-4) |
| EPA Substance Registry System | Benzenamine, 4,4'-oxybis-(101-80-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,N |
| R Phrase | 45-46-23/24/25-51/53-62-36/37/38-22-50/53-43 |
| S Phrase | 53-45-61-36/37-26-20-60 |
| RIDADR | UN 3077 9/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | BY7900000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29222900 |
| Hazardous Substances Data | 101-80-4(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

