4,4,6-TRIMETHYL-2-VINYL-1,3,2-DIOXABORINANE CAS#: 4627-10-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 70728
Names & Identifiers |
| Product Name | 4,4,6-TRIMETHYL-2-VINYL-1,3,2-DIOXABORINANE |
| Synonyms | 4,4,6-TRIMETHYL-2-VINYL-1,3,2-DIOXABORINANE;VINYLBORONIC ACID 2-METHYL-2,4-PENTANEDIOL ESTER;VINYLBORONIC ACID 2-METHYL-2,4-PENTANED&;4,4,6-Trimethyl-2-vinyl-1,3,2-dioxaborinane Stabilized with 5-10% THF;4,4,6-Trimethyl-2-vinyl-1,3,2-dioxaborinane, Vinylboronsä:ure-2-methyl-2,4-pentandiolester;2-Vinyl-4,4,6-trimethyl-2-bora-1,3-dioxane;4,4,6-Trimethyl-2-vinyl-1,3,2-dioxaborinane,98%,stabilized;4,4,6-Trimethyl-2-vinyl-1,3,2-dioxaborinane, stabilized, 98% |
| CAS Registry Number | 4627-10-5 |
| Molecular Formula | C8H15BO2 |
| Molecular Weight | 154.01 |
| EINECS | 225-039-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 69-70℃ (35 Torr) |
| Density | 0.893 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n 20/D 1.429 |
| Flash Point | 40 °C |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| form | Liquid |
| Color | Colorless to yellow |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 10-43 |
| S Phrase | 36/37 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

