5-BROMOVALERONITRILE CAS#: 5414-21-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62209
Names & Identifiers |
| 英文名 | 5-BROMOVALERONITRILE |
| 别名 | 5-Bromovaleronitrile,95%;5-BroMovaleronitrile, 95% 1GR;5-BROMOVALERONITRILE FOR SYNTHESIS;1-Cyano-4-bromobutane;4-Cyanobutyl bromide;5-BroMovaleronitile;5-Bromovaleronitrile 98%;Valeronitrile, 5-bromo- |
| CAS编号 | 5414-21-1 |
| 分子式 | C5H8BrN |
| 分子量 | 162.03 |
| EINECS | 226-505-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 110-111 °C (12 mmHg) |
| Density | 1.388 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Water Solubility | Slightly soluble in water (4.1 g/L at 25°C). |
| BRN | 1742080 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| RIDADR | UN 3276 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

