5-Fluoro-2-methylphenol CAS#: 452-85-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 437746
Names & Identifiers |
| 英文名 | 5-Fluoro-2-methylphenol |
| 别名 | 5-FLUORO-2-METHYLPHENOL;5-Fluoro-2-methylphenol,98%;4-fluoro-2-hydroxytoluene;5-fluoro-o-cresol;5-Fluoro-2-methylphenol 98%;5-Fluoro-o-cresol (OH=1);4-Fluoro-2-hydroxytoluene, 5-Fluoro-o-cresol;4-Fluoro-2-hydroxytoluene 5-Fluoro-2-methylphenol |
| CAS编号 | 452-85-7 |
| 分子式 | C7H7FO |
| 分子量 | 126.13 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 66°C 4mm |
| Density | 1,157 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.514 |
| Flash Point | 66°C/4mm |
| BRN | 3234863 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,T,Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-22-34-21/22 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | 3265 |
| Hazard Note | Corrosive/Toxic |
| Storage Class | IRRITANT, CORROSIVE |
| Storage Class | 8 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

