5-Fluoro-2-nitrotoluene CAS#: 446-33-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 438548
Names & Identifiers |
| 英文名 | 5-Fluoro-2-nitrotoluene |
| 别名 | 3-FLUORO-6-NITROTOLUENE;2-Methyl-4-fluoronitrobenzene;3-Methyl-4-nitrofluorobenzene;Toluene, 5-fluoro-2-nitro-;Fluoronitrotoluene5;5-fluoro-2-nitrotoluenen;5-Fluoro-2-nitrotoluene, 98+%;5-Fluoro-2-nitrotoluene 99% |
| CAS编号 | 446-33-3 |
| 分子式 | C7H6FNO2 |
| 分子量 | 155.13 |
| EINECS | 207-164-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 28°C |
| Boiling Point | 97-98 °C10 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.272 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 190 °F |
| Storage | 2-8°C |
| BRN | 2046652 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzene, 4-fluoro-2-methyl-1-nitro-(446-33-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-45-37-28A |
| RIDADR | UN 2811 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29049085 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

