5-Fluoroindoline CAS#: 2343-22-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 213385
Names & Identifiers |
| 英文名 | 5-Fluoroindoline |
| 别名 | 2,3-DIHYDRO-5-FLUORO(1H)-INDOLE;5-FLUOROINDOLINE;5-FLUORO-2,3-DIHYDRO-(1H)-INDOLE;1H-Indole, 5-fluoro-2,3-dihydro-;5-Fluoroindoline 97% |
| CAS编号 | 2343-22-8 |
| 分子式 | C8H8FN |
| 分子量 | 137.15 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 102-104°C 7mm |
| Density | 1.171 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n/D1.556 |
| Flash Point | 107℃ |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Slightly soluble in water. |
| Sensitive | Air Sensitive |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-37 |
| Hazard Note | Irritant |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

