5-Hydroxy-1,2-pentadiene CAS#: 5557-87-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 531695
| 5-Hydroxy-1,2-pentadiene Basic information |
| 英文名: | 5-Hydroxy-1,2-pentadiene |
| 别名: | 3,4-Pentadien-1-ol;5-Hydroxy-1,2-pentadiene |
| CAS: | 5557-87-9 |
| MF: | C5H8O |
| MW: | 84.11642 |
| EINECS: | |
| Product Categories: | Allenes;Building Blocks;Chemical Synthesis;Organic Building Blocks |
| Mol File: | 5557-87-9.mol |
![]() |
|
| 5-Hydroxy-1,2-pentadiene Chemical Properties |
| density | 0.894g/mLat 25℃ |
| refractive index | n20/D 1.476 |
| Fp | 48°C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Safety Information |
| Risk Statements | 10 |
| Safety Statements | 16 |
| RIDADR | UN 1987C 3 / PGIII |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

