5-METHYL-2,3-HEXANEDIONE CAS#: 13706-86-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 139422
Names & Identifiers |
| 英文名 | 5-METHYL-2,3-HEXANEDIONE |
| 别名 | 5-methyl-3-hexanedione;acetylisopentanoyl;FEMA 3190;5-METHYL-2,3-HEXANEDIONE;ACETYLISOVALERYL;Methylhexanedione;5-methylhexane-2,3-dione;Isovaleryl acetate |
| CAS编号 | 13706-86-0 |
| 分子式 | C7H12O2 |
| 分子量 | 128.17 |
| EINECS | 237-241-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 138 °C |
| Density | 0,92 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4148 (589.3 nm 20℃) |
| FEMA | 3190 | 5-METHYL-2,3-HEXANEDIONE |
| Flash Point | 33°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 10 |
| S Phrase | 16 |
| RIDADR | 1224 |
| RTECS | MO3200000 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

