5-METHYLHEXANOIC ACID CAS#: 628-46-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 478295
| 5-METHYLHEXANOIC ACID Basic information |
| 英文名: | 5-METHYLHEXANOIC ACID |
| 别名: | 5-methyl-hexanoicaci;5-methylhexylicacid;Hexanoic acid, 5-methyl-;Hexanoicacid,5-methyl-;isoenanthicacid;5-METHYLCAPROIC ACID;5-METHYLHEXANOIC ACID;FEMA 3572 |
| CAS: | 628-46-6 |
| MF: | C7H14O2 |
| MW: | 130.18 |
| EINECS: | |
| Product Categories: | |
| Mol File: | 628-46-6.mol |
![]() |
|
| 5-METHYLHEXANOIC ACID Chemical Properties |
| Boiling point | 216°C |
| density | 0,91 g/cm3 |
| FEMA | 3572 | 5-METHYLHEXANOIC ACID |
| refractive index | 1.4220 |
| Fp | >100°C |
| Water Solubility | Slightly soluble in water. |
| CAS DataBase Reference | 628-46-6(CAS DataBase Reference) |
| Safety Information |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 34-41 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | 3265 |
| RTECS | MO8400900 |
| TSCA | Yes |
| HazardClass | 8 |
| PackingGroup | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

